آخرین اخبار «بورالان ماکو

این رودخانه از رشته کوههای سر به آسمان سائیدۀ سپیدان از قلب زمین میجوشد و به سطح زمین را پیدا میکند و بعد آرام آرام و با طمأنینه راه خود را باز میکند و بدون هیچ ترس و هراس از میان تنگ تیزاب عبور میکند. نمونه کمتر دیدهشده این جنگل «اورس» است که ریشههایی کشیده دارد و روی زمین میخزد. از دیگر روستاهای زیبای چمستان روستای جوربند است که به دلیل زیبایی طبیعی محشری که دارد، نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

این در حالی است که تبریز فقط بخشی از جاهای دیدنی آذربایجان شرقی به حساب میآید. جنگل واز یکی از مناطق بسیار قدیمی از جنگلهای هیرکانی است و به نوبه خود از مناطق دیدنی چمستان محسوب میشود. جاذبههای گردشگری این محیط به قدری متنوع است که نمیتوان تنها یک مورد را به عنوان بهترین منطقه چمستان در نظر گرفت، از این رو در حین سفر به این شهر زیبا خوب است که از تمامی جاهای دیدنی آن دیدن کنید.

در سال 1997 تيمي متشكل از كارشناسان ايراني و فيليپيني مبادرت به برداشت هاي تفصيلي زمين شناسي، هيدروژئوشيميايي و ژئوفيزيك در ناحيه دره قطور نمودند و وجود پتانسيل ژئوترمال در اين ناحيه را اثبات کردند. برخى از اين چشمهها چنان پرآب هستند که نام رود به خود گرفتهاند. او در مواردی که کم هم نیست لفظ “دیو” را به جای ابلیس و اهریمن و به معنی شخص بسیار نیرومند و توانا یا آدم بد به کار برده است.

پیاده رو پائین گذرگاه مسقفی است که میان پایههای مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است.در سال ۱۳۳۰ مصطفی خان مستوفی «شهردار اصفهان»، زمینهای اطراف پل را آزاد کرد و بعد از باز کردن مجرای عبور آب، دیواری سنگی در سمت شمال پل ساخت که هنوز هم بقایای آن دیده میشود. این امکانات رفاهی به دست ساکنان محلی فراهم شده و به صورت دائمی در کنار دریاچه پابرجاست.

در این پارک جنگلی تعداد بسیاری چشمه وجود دارد و در اطراف آنها آلاچیقها و امکانات رفاهی متعددی واقع شده تا گردشگران به راحتی بتوانند به پربایی پیک نیک در پارک و لذت بردن از فضای زیبا و آب و هوای خوب بپردازند. در مناطق بالایی بهدشت به دلیل قرارگیری در کنار جنگل و همچنین امکانات رفاهی بیشتر ساختوساز ویلاهای مختلف دیده میشود. وجود رودخانهای زلال، آبشارهای زیبا، کوههای مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار، این نقطه را به منطقهای پر بازدید تبدیل کرده است. در بین راه چمستان و روستای لاویج پارکی وجود دارد که به دلیل جذابیتهای بسیار نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است و بسیاری آن را بهترین منطقه چمستان میدانند.

بسیاری از تپههای تاریخی به احتمال قوی بازمانده آن دوران هستند. در بخشی از روایت­های بر جای مانده از دوران کهن، ویژگی­های انسانی دیوان دیده می­شود. این روستا در مسیر آمل به چمستان قرار دارد و برای رسیدن به آن ابتدا باید از آهو دشت عبور کنید و سپس به بهدشت برسید. در دوره صفویان ، مراسم جشن آبریزان یا آبپاشان ارامنه در کنار این پل صورت می گرفت که در سفرنامه های جهانگردان اروپایی آن زمان اشاره هایی به این جشن شده است. سی و سه پل اصفهان یا پل الله وردی خان ، شاهکارى بى همتا از آثار دوره سلطنت شاه عباس اول صفوی است که در انتهاى خیابان چهار باغ واقع شده است.

در دايره المعارف بزرگ اسلامي آمده است كه مرند مركز سكونت اقوامي مهم در دوره كلده و آشوربود. فاصلة روستای کندوان تا تبریز ۶۲ کیلومتر است. فاصله تبریز تا روستای سفیدخانه ۳۳ کیلومتر و از روستای مذکور تا مظهر چشمه لیقوان حدود ۷ کیلومتر مسافت وجود دارد. سی و سه پل اصفهان در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل ترین پل زاینده رود است و در زمره اولین آثاری می باشد که شاه عباس اول ، دستور ساخت آن را داده است. فکر میکنی بایک عده مردمی فلک زده وبلازده ای می بینی که مبادا گریبان گیر تو نیز بشود.

ارامنه جلفا، مراسم «خاج شویان» را نیز در محدوده همین پل برگزار می کرده اند. در این جشن که در ۱۳ تیرماه هر سال برگزار می شد مردم با پاشیدن آب و گلاب روی یکدیگر در این مراسم شرکت می کرده اند. تکیه امیرچخماق متشکل از چندین غرفه برای تجمع مردم در مراسم مذهبی است و در شرق میدان قرار دارد. از این رو سی و سه پل اصفهان مشهورترین پل ایران محسوب می شود.

از نظر مختصات جغرافیایی مرکز کشور ایران محسوب میشود و این موقعیت در محل قرارگیری ساعت مارکار در یزد محاسبه شده است. وجود چشمه ها و قناتها و آبشارها مناظر بدیع و زیبایی را در استان فراهم کرده است به طوری که این مناظر بدیع در کمتر جای کشور مشاهده می شود. آش دوغ سرعین نیز بسیار معروف بوده و بعید است که گردشگری به این منطقه مسافرت کند و دست کم یکبار از این غذای محلی نخورده و لذت نبرد, کبابهای محلی این منطقه نیز بسیار معروف و مورد علاقه گردشگران است این شهر با داشتن هتلها و مهمانپذیرهای متعدد دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان بوده و در مقایسه با سایر نقاط گردشگری کشور به نظر میآید تسهیلات توریستی بسیار مناسبی در این شهر تهیه دیده شده است گرچه با وجود این امر در تابستان استقبال بسیار زیاد ایرانگردانی که بسیاری از آنان برای استفاده از خواص درمانی آب گرمها به سرعین سفر کردهاند ممکن است نیاز بیشتر به امکانات را نیز یاد آور شوند.

بنا بر شاهنامه فردوسی، از شاهان ایرانی تنها کاووس قصد گشادن مازندران را کرد که به دست دیو سفید که خطرناک ترین دیوان بود گرفتار شد و رستم پس از گذشتن از هفت خوان، دیو سپید را بکشت و شاه را نجات داد. از آنجایی که افسانه ها جزو باورهای نهادینه شده یک قوم و ملتند، نمی توان آنها را با قصه هایی چون آلیس در سرزمین عجایب مقایسه کرد. سی و سه پل دارای یک پیاده رو برای گردش در بالا و یک پیاده رو در پایین است. اجاره سوئیت در قلات بر اساس معیارهای مختلف دارای قیمت های متنوعی هستند و هر فرد با توجه به نیازهای خود اقدام به اجاره سوئیت در قلات میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید