آتا و خوجه پرنفوذترین آنها هستند

آنچه که از آنها اطلاع در دسترس است اینکه در آن اوقات عده زیادی از ترکمنهای تکه به راهنمائی اورازخان از زمین آخال حرکت کرده به مسافت هشتاد ورست به مغرب روستای جیار که در انتهای هری رود واقع است رسیدند. چاغروندی ها : از سکنه قدیم ایلامند و در اصل از بدره آمده اند ولی اصلشان از لُرستان آمده است .گویش کنونی آنها کُردی محکی می باشد . بعد از بازدید از چشمه پیر سقا هشترود میتوانید سری به دیگر دیدنی های هشترود همچون تالاب یانیق، تالاب ذولبین، قلعه ضحاک، مسجد لامشان و بقعه شیخ بایزید بسطامی بزنید و خاطرهای خوش را از بودن در این شهر تجربه کنید.

بعدها چشمه علی مکانی برای قالیشویی ساکنان اطراف چشمه شد. صدای رودها در کنار بستر زیبای طبیعت، محل امنی است برای آرامش یک روزه. آب این چشمهها در طول روز بر اثر انعکاس نور خورشید بهصورت هفت رنگ درمیآیند که جذابیتی دوچندان به آنها میدهند؛ ضمن اینکه این آب برای درمان بیماریهای پوستی، روماتیسم و همچنین بیماریهای مفصلی مفید است. چشمه مولا و چشمه سرداب با فاصله نسبتا نزدیک به هم، به ترتیب در مجاورت روستای آلیکوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز به ویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشند.

چشمه سیاسرد : چشمه سیاسرد در 5 كیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. طالقان در منتهی الیه شمال غرب استان البرز در دره سرسبزی واقع شده است. دره آکواریوم در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریا واقعشده و شما در مسیرتان پس از عبور از پل فورگ، میتوانید منطقه سبز و زیبای موردنظرتان را ببینید. آیا شما هم دوست دارید وجود کوسه ها را در نزدیکی خود احساس کنید؟ اگر دوست دارید از سکوت بکر و خاص بهره مند شوید این محل می تواند مکان خوبی برای شما به حساب آید. فریدونشهر یکی از شهرهای استان اصفهان و در غربی ترین نقطه آن واقع شده است و با مرکز استان حدود ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد.این شهر با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان به یکی از نقاط پرطرفدار برای گردشگران تبدیل شده است اگر قصد سفر به اصفهان دارید بازدید از دیدنی های فریدونشهر را از دست ندهید در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا با جاهای دیدنی فریدونشهر بیشتر آشنا شوید.

صبح آخرین جمعه پاییز ۹۶ ساعت ۶:۲۰ از تهران به سمت کرج حرکت کردیم به قصد صعود قله چشمه شاهی که در روستای واریش واقع شده است . بهترین زمان سفر به این منطقه، فصل بهار تا اوایل پاییز است.آب گرم لالهزار رنگی فیروزهای دارد و از سمت چپ به رودخانه سرازیر میشود و آب گرم گرو با رنگ سفیدش، روبهروی آب گرم لالهزار قرار دارد. طول این قنات ۱۸ کیلومتر بوده و عمق چاه مادر ۷۲ متر است.

جاده آسفالته روستای آبگرم، از کیلومتر ۷۰ جاده کلات منشعب میشود. این خانه اعیانی که در زمان فعلی تغییر کاربری داده و هتل لاله نام گرفته از سه قسمت اندرونی، بیرونی و نارنجستان تشکیل شده است. پس هتل هم رزرو شد البته کمی مطمئن نبودم که نگه داره ولی چاره ای جز اعتماد نبود. در فاصله کمی از کاخ شهرستانک، چشمه گله گیله قرار دارد که از پر آب ترین چشمههای منطقه است. این منبع چشمه های آب معدنی ایجاد می کند که بیشتر در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر و در نزدیکی روستای نینه واقع شده است.

روستای بکر آباد با قدمت بسیار کهن در ارسباران آذربایجان شرقی واقع شده است. این دریاچه با وسعتی در حدود 330 هکتار در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران روی رودخانه جاجرود ایجاد شده است. در 5 کیلومتری جنوب شرقی رامسر ، در سادات محله و کتالم ، می توانید چندین چشمه آب گرم با استخر و وان پیدا کنید. چشمه آب معدنی آبعلی در شمال دهکده آبعلی در 60 کیلومتری شمال شرقی تهران، در کنار بستر رودخانه مبارک آباد از زمین می جوشد. آب و هوای کوهستانی و سردسیر چشمه اعلا سبب شده که این منطقه در ایام فراغت و تابستان گردشگران زیادی برای فرار از گرمی هوا روزی را در آنجا بگذرانند.

بااینحال همان زمان هم مشهد از شهرهای بزرگ خراسان بوده و مسئله مهم این است که آن زمان و در پایان سده نهم با کمبود آب روبهرو شده است. روی این رودخانه، در کنار جاده چالوس، سد بزرگ امیرکبیر ساخته شده است و سواحل رودخانه گردشگاههایی زیبا دارد. این کتاب در سال 1331 در 271 صفحه به چاپ رسید . از لغت فرانسوی HYDROGENE و POWER گرفته شده ، به معنی قدرت یونی هیدروژن می باشد و بیان کننده ی میزان اسیدی یا بازی (قلیایی) بودن آب است. عدهای ترجیح میدهند به یک پارک داخل شهر بروند و از فضای سرسبز و آبوهوای مطبوع آن استفاده کنند؛ اما برخی دوست دارند به کل از شهر دور شوند و پای در طبیعت واقعی نقاط خارج از شهر بگذارند.

مسافت از تهران تا ساری ۲۵۰ کیلومتر و از ساری تا ارست ۱۰۹ کیلومتر است که در کل ۳۵۹ کیلومتر میشود. در این مکان تعداد زیادى مسافرخانه، حمام خصوصى، مهمانپذیر که سالانه میزبان جمعیت کثیری از گردشگران است وجود دارد. این چشمه که در داخل شهرری قرار دارد اکنون با اقدامات شهرداری به صورت فضایی تفریحی درآمده است. زمانی که موسی چوب خود را به سنگ زد ۱۲ چشمه جوشان باز شد تا قبایل بنیاسرائیل از آن بنوشند.

شاهرخ مرکز حکومت را از سمرقند به هرات آورد تا مشهد در زمره شهرهای تراز اول خراسان شود و توسعه یابد. اگر بیند از آن چشمه مسح همی کرد، دلیل که از غم ها فرج یابد. اگر ببیند در آب چشمه ای که جوشیده است دست میشوید از غم و اندوه نجات می یابد و اگر قرضی داشته باشد ادا میشود اگر گناهکار باشد توبه اش پذیرفته میشود و اگر مسلمان به حج نرفته باشد به این سفر مشرف میشود.

نوشیدن از آب چشمه یا شنا کردن در آن بیانگر تجربه هشیاری وسیع تری است که از ناخود آگاه سرچشمه میگیرد. آرامش خوبی را در کنار این رودها و چشمه ها برای شما آرزو داریم. شاهعباس هموغمش را روی جاریکردن این آب از وسط خیابان گذاشت و آب گوارای چشمه گیلاس و چند چشمه دیگر را بهسمت آن گسیل کرد تا از میان نهر خیابان عبور کند و به میان صحن حضرت برود و پس از خارجشدن از آن پایینخیابان را درنوردد. آب گرم این چشمهها بهشکل استخرها و حمامهای عمومی در اختیار گردشگران قرار گرفته است؛ هرچند که با اجاره ویلا و سوئیت نیز میتوانید در محیطی خصوصی از این آب گرم نهایت استفاده را ببرید.

با خواندن این متون تازه به خدمتی که امیرعلیشیرنوایی به مشهد کنونی کرده است، پی میبریم. اگر اهل مطالعه رمان هستید کتاب چشم هایش کتابی است که حتما از خواندن آن لذت خواهی برد. از ویژگی مهم آبهای معدنی آمل میتوان به كیفیت و تنوع خواص درمانی آنها اشاره کرد. چشمههای آب گرم محلات در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات در استان مرکزی قرار دارند و از نوع آبهای گرم عمقی هستند که گرمای آنها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم میرسد. مجتمع آب درمانی و اقامتی قهوه سویی یکی از مجهزترین آبهای درمانی سرعین دارای امکانات رفاهی استخر آبگرم ،استخر کودک ،سونای خشک و بخار، جکوزی مجهز و استاندارد و دوش آبگرم میباشد .

دریاچه چیتگر از بارشهای فصلی و آب موقت رودخانه کن و روان آبهای تهران بهره میبرد و میتواند در تعدیل هوای پایتخت و افزایش رطوبت هوا کمک کند. سمت جنوبی سنگ مزبور که به شکل هرم ناقص است، را به صورت مستطیلی به طول ۱۱۶ سانتیمتر و عرض ۵۷سانتیمتر صاف و صیقلی نموده و فرمان سر دوری پسر آرگیشتی پادشاه اورارتوئی را در ده سطر به خط میخی بر کتیبه سقندل نقش کرده­اند.

این رودخانه یکی از پر آبترین رودخانههای استان است که از ضلع جنوبی کوهستان البرز و ۴۰ کیلومتری غرب تهران، از کانون آبگیر خرسنگ کوه سرچشمه میگیرد. ۲ دروازه غربی و جنوبی شهر را که بالاخیابان و عیدگاه است، تغییر داد تا خیابان به خط مستقیم ۲ دروازه را بههم وصل کند؛ چنانچه یک نفر در صحن بایستد، ۲ دروازه را ببیند. غار بابا جابر در دامنه شمالی کوه بابا جابر در ۵۳ کیلومتری جنوب غربی شهر دلیجان و یک کیلومتری روستای جودان قرار دارد. منبع عکس: خبرگزاری تسنیمچشمه آب گرم ایوب پیغمبر در شمال شهر بجنورد در استان خراسان شمالی و در روستای ایوب پیغمبر واقع شده و بهصورت یک استخر یا حوض چندضلعی است که اطراف آن برای حفظ امنیت و جلوگیری از سقوط احتمالی افراد و حیوانات، حصارکشی شده است.

با این حال بهدلیل وجود گوگرد زیاد در منطقه، افراد دچار ناراحتیهای قلبی و تنفسی بهتر است از این چشمهها استفاده نکنند. در این قنات آب طبقه بالایی به پایین نفوذ نمیکند و جالبتر اینکه آب جاری در هر طبقه از لحاظ سختی و دبی متفاوت با دیگری است. من با غرور و مهربانی و خشنود ی، باغ وصحرا را تماشا می كردم و در درخت ها و بوته ها می نگريسننتم. اولین صحن حضرترضا (ع) و ایوان طلا هم در این عصر به روی مردم گشوده شد.

ایستگاههای قایقرانی و اسکی روی آب این دریاچه زیر نظر نیروی هوایی و شهرداری لواسان انجام میشود. دریاچه مصنوعی شهدای خلیجفارس (چیتگر) در شمالغرب شهر تهران و در منطقه 22 شهرداری این شهر قرار دارد. در این سفر بود که آب چشمه گلسب به اضافه بخشی از آب رودخانه توس، کشفرود، بهوسیله شاهعباس خریداری و وقف مشهد شد. زمان مناسب برای استفاده از این چشمه آبان ، آذر و نیز اواخر زمستان تا اردیبهشت ماه است . اگر بیند آب چشمه نقصان کرد، تاویلش به خلاف این است. تا قبل از سال 1319 که اولین استخر تهران شروع به کار کرد مردم از چشمه علی برای آب تنی استفاده میکردند.

دیدگاهتان را بنویسید